Kotlársky priemysel už dávno uznal výhody plnej modulácie a je prekvapujúce, že systémy bez plynulej modulácie sa stále používajú, najmä v energeticky náročných priemyselných budovách. Príklad sálavých rúrkových žiaričov: Bežné rúrkové žiariče často pracujú s pevným výkonom. Prispôsobenie sa požadovanej potrebe tepla sa riadi iba cyklom (zapnutie/vypnutie) horáka. Z toho však vyplývajú niektoré zásadné nevýhody: Pri týchto spínacích cykloch sa znižuje energetická účinnosť horáka a výrazne sa zvyšujú emisie znečisťujúcich látok.
Riešením je systém s plynulou moduláciou, t. j. kombinácia plynu a vzduchu, ktorá môže meniť výkon horáka v širokom rozsahu. Na tento účel sa príslušnej potrebe výkonu prispôsobuje nielen množstvo paliva, ale aj spaľovacieho vzduchu. Týmto spôsobom možno zaručiť najlepšie spaľovanie z hľadiska energie a najvyšší faktor vyžarovania (aj pri prevádzke s čiastočným zaťažením).
Výhody súčasného nastavenia paliva a spaľovacieho vzduchu:
- zvýšenie celkovej energetickej účinnosti prispôsobením paliva a spaľovacieho vzduchu požadovanej potrebe tepla.
- vysoká ročná účinnosť: nižšia teplota spalín pri prevádzke s čiastočným zaťažením má za následok nižšiu rýchlosť prúdenia spalín. Spaliny prúdia systémom pomalšie, čím zostáva viac času na odovzdanie tepla do systému.
- zníženie množstva znečisťujúcich látok: znížený cyklus znižuje tvorbu nespálených zložiek znečisťujúcich látok, ktoré vznikajú najmä pri spustení systému.
- prevencia tepelných strát: keďže systém sa nemusí spúšťať nanovo, odpadá povinné “preplachovanie” čerstvým vzduchom. To umožňuje znížiť zbytočné tepelné straty.
Vďaka týmto výhodám sú modulačné rúrkové ohrievače pri určovaní sezónnej energetickej účinnosti hodnotené až o 5 % lepšie ako nemodulačné zariadenia (nariadenie o ekodizajne EÚ2015/1188).