Nákladovo efektívne vykurovanie historickej budovy

Dunkelstrahler statt Kesselanlage

Decentralizované tmavé žiariče modernizujú zariadenie s ústredným kotlom

Decentralizované tmavé žiariče modernizujú zariadenie s ústredným kotlom 

Už viac ako 50 rokov vyrába spoločnosť Biffar GmbH & Co. KG vo falckom Edenkobenu bezpečnostné, kvalitné a individuálne vstupné dvere, prístrešky a hliníkové okná. Tento stredne veľký podnik vyrába odjakživa v takmer rovnakých výrobných halách, iba sklad a oblasť príjmu tovaru sú mladšieho veku. „Pre tradičné výrobné prevádzky to nie je nič nezvyčajné,“ prezradzuje odborník na modernizácie Torsten Koopmann zo Schwank GmbH. „Existujúce výrobné plochy je často nutné modernizovať počas bežnej prevádzky. Iba málo firiem si z priestorových dôvodov môže dovoliť postaviť kompletne nové úseky hál a presťahovať tam výrobu. Pre väčšinu z nich by stavba novej budovy znamenala prerušenie výroby na niekoľko mesiacov.“

V Biffaru je to podobné. Zatiaľ čo výrobné stroje, lakovňa alebo galvanovňa  sú moderné, samostatná stavba zostala až do doby pár rokov naspäť nedotknutá. Až kvôli neustálemu zvyšovaniu nákladov na energie a stále častejšej údržbe starého zariadenia bola nevyhnutná modernizácia. Výrobné oblasti a sklad s vysokými regálmi sa vykurovali nepriamo poháňanými teplovzdušnými jednotkami. Za prípravu teplej vody bol zodpovedný 750 kW kotol prevádzkovaný s dreveným odpadom z výroby. Ako vratný systém a pre zachytenie špičkového zaťaženia bol naviac k dispozícii ďalší kotol s 1 500 kW poháňaný zemným plynom. Na vykurovacie zariadenie bolo pripojené takisto procesné teplo. Komplexnosť ovládania vykurovacieho zariadenia a procesného tepla si rozumie samo sebou.

V priebehu modernizácie začal Biffar v roku 2014 hľadať jak účinné, tak i úsporné riešenie vykurovania, ktoré by súčasne zjednodušilo ovládanie a kontrolu regulácie vykurovania. A riešenie našiel u firmy Schwank. Odborník na vykurovanie a chladenie hál sa zoznámil s danými podmienkami a spoločne s Biffarem vypracoval logickú koncepciu vykurovania s infračervenými tmavými žiaričmi.

Do piatich úsekov haly bolo zabudovaných 21 izolovaných, vysoko výkonných tmavých žiaričov typu calorSchwank. Zatiaľ čo  oblasti výroby, dyhy a príjmu tovaru boli vykurované celoplošne, v iných oblastiach bol kladený dôraz na zónové vykurovanie jednotlivých pracovísk. Vlastná stolárska dielňa bola rovnako vykurovaná tmavými žiaričmi. Tu, kde odsávanie prachu teplý vzduch najskôr v podstate ihneď odviedlo preč, je efekt vykurovania žiaričmi najcitlivejší.

Michael Erb, vedúci nákupu Biffar: „Mohli sme kompletne nahradiť 1,5 MW plynový kotol. Tmavé žiariče už v prvom roku, a ten pre nové vykurovanie začal až v marci, ušetrili 19 % nákladov na energie. To sa presne kryje s údajmi, ktoré vopred uviedol výrobca Schwank. Okrem toho jednoduché a presné ovládanie vykurovania výrazne zjednodušilo naše technické vybavenie budov. Takisto sa zlepšilo pracovné prostredie pre našich zamestnancov.“

Po dohode s vedúcim výroby bola montáž vykurovania, plynového vedenia a elektroinštalácie realizovaná behom bežnej pracovnej doby bez obmedzenia výrobných procesov. Brigitte Biffar, konateľka Biffar: „Montáž a uvádzanie do prevádzky prebiehalo bezproblémovo. Čo ma obzvlášť potešilo, že čiastka ponuky a faktúry bola rovnaká a bez prekvapenia. Celkovo sme cítili a cítime, že sme dostali kompetentné poradenstvo.“

Budúcich 15 rokov nebude potrebné vo firme Biffar s vykurovaním nič robiť. Uzatvorením servisného balíčku sa záruka Schwank predlžuje v plnom rozsahu a automaticky na 15 rokov.

Späť

Viac noviniek

Používajú sa riešenia na vykurovanie a chladenie haly Schwank

Schwank in the Encyclopaedia of German Family Businesses

Awards, Company, News

Schwank in the Encyclopaedia of German Family Businesses

HVLS- ventilátory pre priemysel: Príšery prichádzajú!

News

V júli 2020 uvádza Schwank úplne nový rad produktov. Reč je o ventilátoroch HVLS pre priemyselné budovy. Schwank nazýva tieto veľké ventilátory MonsterFans.

Obrázok produktu vzduchotechnická jednotka aeroSchwank H-RI od spoločnosti Schwank.

Nový rok – nové produkty: Ventilačná technológia od spoločnosti Schwank

News

Začiatkom roka 2020 uviedla spoločnosť Schwank nový produktový rad: Vzduchotechnické jednotky.

Schwank at its best!

Awards, Company, News

Wirtschaftswoche vďaka svojim predným vykurovacím technológiám a vynikajúcej kvalite výrobkov a služieb nedávno vymenovala skupinu Schwank "lídrom na svetovom trhu".

Naše ocenenia

Na čo sme hrdí

Ocenenie „Großer Preis des Mittelstandes“ pre spoločnosť Schwank GmbH.
Ocenenie „Die Welt Top 100“ pre spoločnosť Schwank GmbH.
Ocenenie „Top 100 Innovator 2018“ pre spoločnost Schwank GmbH.
Ocenenie „The Best of German Mittelstand“ pre spoločnosťSchwank GmbH.
Ocenenie „Industriepreis 2017“ pre spoločnosť Schwank GmbH.